RTR1KOU2
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Reuters News Agency

The Essential Partner for the 21st Century Newsroom

2016 Reuters Awards

We are proud to be recognized by some of the most important and influential publications and organizations around the world.

Pulitzer Prizes

Winner, Breaking News Photography

  • Migrant Crisis coverage

Overseas Press Club Awards

Winner, The Bob Considine Award, Best newspaper, news service or online interpretation of international affairs

  • The Long Arm of China

Winner, The Robert Capa Gold Medal Award, Best published photographic reporting from abroad requiring exceptional courage and enterprise.

  • Bassam Khabieh, Field Hospital Damascus

Winner, Joe and Laurie Dine Award, Best international reporting in any medium dealing with human rights

  • Guantanamo Bay

Sony World Photography Awards

Winner, Environment

  • Lucy Nicholson

Gerald Loeb Awards

Winner, Lifetime Achievement Award

  • Paul Ingrassia

Winner, Minard Editor of the Year Award

  • Amy Stevens

Finalist, Explanatory

  • The Cannibalized Company

Finalist, International

  • Comrade Capitalism

Society of Publishers in Asia Awards

Winner, Excellence in News Photography

  • Myanmar Migrants

Winner, Excellence in Feature Photography

  • Agent Orange

Honorable Mention, Excellence in Reporting Breaking News

  • Earthquake on the Roof of the World

Finalist, Excellence in Lifestyle Coverage

  • North Korea’s New Entrepreneurs

Finalist, Excellence in Business Reporting

  • Sahara’s Latest Pyramic

Finalist, Excellence in Reporting on the Environment

  • Palm Oil Plantations in Crossfire After (No Deforestation) Pledges

Press Awards

Finalist, Digital Innovation

  • Reuters TV

British Media Awards

Finalist, Best App

  • Reuters TV

SABEW Awards

Winner, Digital commentary

  • Rob Cox

Winner, News Agencies, Explanatory

  • Scot Paltrow, How a small White House agency stalled life saving regulations

Finalist, News Agencies, Explanatory

  • Charles Levinson, Wall Street’s Way

Finalist, Technology

  • Joseph Menn, Cybersecurity coverage

Foreign Press Association Awards

Finalist, Print & Web News Story of the Year

  • How Russia allowed home-grown radicals to go and fight in Syria, by Maria Tsvetkova

Clark Mollenhoff Award/Fund for American Studies

Winner, “The Long Arm of China”

New York Press Club Awards

Winner, Business Reporting

  • Charles Levinson, Wall Street’s Way

Winner, Commentary

  • Rob Cox

Winner, Consumer Reporting

  • Scot Paltrow, How a small White House agency stalled life saving regulations

Winner, Continuing Coverage

  • Ned Parker and team, Iraq Coverage

Winner, Infographics

  • Matthew Weber, Nobel Laureates

Winner, Political Coverage

  • David Rohde and Charles Levinson, Guantanamo Bay 

Pictures of the Year International Awards

Award of Excellence, Feature Picture

  • Soe Zeya Tun

Award of Excellence, General News

  • Soe Zeya Tun

Third Place, Spot News

  • Bassam Khabieh

Award of Excellence, Spot News

  • Kai Pfaffenbach

Award of Excellence, Exodus

  • Yannis Behrakis

Third Place, Recreational Sports

  • Luke MacGregor

Swiss Press Awards

First Place, Sports

  • Arnd Wiegmann

SABEW Canada Awards

Winner, Beat Reporting

  • Bombardier coverage

DAYS JAPAN International

First Place

  • Yannis Behrakis

Special Jury Prize

  • Toru Hanai

Finalist

  • Fabrizio Bensch

Finalist

  • Thaer Al-Sudani

Lucie Awards

Finalist, Print & Web News Story of the Year

  • How Russia allowed home-grown radicals to go and fight in Syria, by Maria Tsvetkova

International Business Times Agency Photographer of the Year

Goran Tomasevic

Atlanta Photojournalism Content

Winner, Best in Show

  • Jonathan Bachman

First Place, General News

  • Jonathan Bachman

Honorable Mention, Spot News

  • Phil Noble

Honorable Mention, Sports Action

  • Tyrone Siu Man Chiu

Third Place, Portrait/Personality

  • Phil Noble

Second Place, Elections

  • Lucy Nicholson

Third Place, Elections

  • Brian Snyder

Honorable Mention, Sports Picture Story

  • Susan Vera

Inside Market Data/Inside Reference Data Awards

Winner, Best News Provider

  • Reuters

National Association of Agricultural Journalists Awards

Honorable Mention, Series

  • Chicago Pits: End of an era

Medical Journalists Association Awards

Winner, Feature of the Year

  • Doctoring WHO

Front Page Awards/Newswomen's Club of New York

Winner, In-Depth Reporting/Wires

  • The Migration Machine” by Selam Gebrekidan

Winner, Opinion/Criticism

  • "Dumb money; How political mega-donors got it wrong” by Michelle Conlin

Webby Awards

Winner, Best User Interface

  • Reuters TV

Winner, Best Use of Video or Moving Image

  • Reuters TV

One World Media Awards

Longlist, Press Award

  • Comrade Capitalism

National Headliner Awards

Winner, Online-only writing for newspaper websites

  • Mohamad Bazzi

Third Place, Newspapers spot news photography

  • Rick Wilking

Third Place, Magazines, news services or syndicates spot news photography

  • Gary Cameron

National Press Photographers Association Best of Photojournalism Awards

Winner, Photo

  • Yannis Behrakis

Winner, Public Choice

  • Yannis Behrakis

Deadline Club Awards

Winner, Newspaper or Digital Beat Reporting

  • Iraq coverage

Winner, Newspaper or Digital Enterprise Reporting

  • Helpless & Hooked

Society of the Silurians

Winner, Business Writing

  • Charles Levinson, Wall Street’s Way

The Drum Online Media Awards

Finalist, Best Campaigning/Investigative Journalism

  • Comrade Capitalism

Finalist, Best Campaigning/Investigative Journalism

  • Helpless & Hooked

Finalist, Best Video Journalism

  • Reuters TV/migrant crisis

Bayeux-Calvados Award

Winner, Photo

  • Yannis Behrakis

Winner, Public Choice

  • Yannis Behrakis

China International Photo Prizes

Gold Medal – Economic News Singles

  • Alkis Konstantinidis

Gold Medal – Nature and Environment Stories

  • Lucy Nicholson

Gold Medal – Daily Life Singles

  • Goran Tomasevic

Silver Medal – Daily Life Singles

  • Suhaib Salem

Bronze Medal – General News Single

  • Yannis Behrakis

Bronze Medal – North Korea Workers Party Anniversary

  • Damir Sagolj

Award of Excellence – General News Single

  • Asmaa Waguih

Award of Excellence – War and Conflict Singles

  • Soe Zeya Tun

Award of Excellence – War and Conflict Stories

  • Bassam Khabieh

Award of Excellence – Economic News Stories

  • Alkis Konstantinidis 

Human Rights Press Award

Winner, “The Long Arm of China” 

National Football Photography Competition

Winner, Photographer of the Year (UK)

  • Carl Recine

Winner, Photographer of the Year (Scotland)

  • Lee Smith

Winner, Individual Photographer of the Year (Wales)

  • Andrew Boyers

Finalist, Photographer of the Year (UK)

  • Lee Smith

Finalist, Individual Photographer of the Year (UK)

  • Lee Smith

Finalist, Individual Photographer of the Year (UK)

  • Carl Recine

Finalist, Individual Photograph of Supporters (UK)

  • Carl Recine

Finalist, Individual Photograph of Supporters (UK)

  • John Sibley

Finalist, Individual Photographer of the Year (Northern Ireland)

  • Jason Cairnduff

Finalist, Individual Photograph of Supporters (Northern Ireland)

  • Jason Cairnduff

Finalist, Individual Photographer of the Year (Scotland)

  • Andrew Boyers

Finalist, Individual Photographer of the Year (Scotland)

  • Lee Smith

Finalist, Individual Photograph of Supporters (Scotland)

  • Lee Smith

Finalist, Photographer of the Year (Wales)

  • Rebecca Naden

Finalist, Individual Photographer of the Year (Wales)

  • Matthew Childs

Finalist, Individual Photographer of the Year (Wales)

  • Rebecca Naden

Finalist, Individual Photographer of the Year (Wales)

  • Andrew Boyers